رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
  • الإثنين ۷ ربيع أول ۱۴۴۴
  • 2022 Monday 3 October

نشست خبری «سیدابراهیم رئیسی» در هفتم شهریورماه امسال که در آن رئیس‌جمهوری آمار و ارقامی در مورد اشتغال، تورم، میزان سرمایه‌گذاری خارجی و … اعلام کرد، آغازی بود برای تشکیک بر این آمار و منتقدان می‌گویند دولت سیزدهم در پایان اولین سال فعالیت به دنبال کارنامه‌سازی است.   به گزارش ایران مامن، اولین تشکیک در […]

نشست خبری «سیدابراهیم رئیسی» در هفتم شهریورماه امسال که در آن رئیس‌جمهوری آمار و ارقامی در مورد اشتغال، تورم، میزان سرمایه‌گذاری خارجی و … اعلام کرد، آغازی بود برای تشکیک بر این آمار و منتقدان می‌گویند دولت سیزدهم در پایان اولین سال فعالیت به دنبال کارنامه‌سازی است.

 

به گزارش ایران مامن، اولین تشکیک در آمار تورم بود. به گفته رئیسی، دولت سیزدهم توانسته طی یک سال تورم را حدود 20 درصد کاهش دهد؛ آماری که به سرعت زیر سوال رفت اما بانک مرکزی در اندک زمانی ارقام ناهمخوان با گزارش مرکز آمار را تایید کرد.

 

همچنین فکت نامه «ایران اینترنشنال» نوشته، رئیسی از اشتغال 970 هزار نفری از ابتدای کار دولت تا اکنون خبر داده در حالی که طبق گزارش مرکز آمار، کل اشتغال خالص در سه فصل نخست دولت سیزدهم تنها 21 هزار شغل بوده است.

 

در این شرایط حتی آمار زائران اربعین که خبرگزاری دولت «ایرنا» آن را انتشار داده با تردید مواجه می‌شود.

 

رئیس سازمان سرمایه گذاری اخیرا در گزارشی میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته در یک سال گذشته را بالغ بر 4 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام کرده که نسبت به سال پایانی دولت قبل رشد 2 برابری را تجربه کرده است.

 

به گزارش «آرمان امروز» این آمار در یک‌سالگی و همزمان با هفته دولت در حالی مطرح شد که مقایسه آن با واقعیت این شائبه را تقویت می‌کند این آمار نیز همچون اعداد و ارقامی که رئیس جمهور در زمینه عملکرد اقتصادی دولت مطرح کرد، بیش از هر چیزی در راستای دستاوردسازی صورت گرفته است.

 

 

به نوشته این روزنامه اعتدالی، فارغ از آن که در خوش بینانه‌ترین حالت شاهد انحراف 3.4 میلیارد دلاری آمارها هستیم که احتمالا این میزان با در نظر گرفتن آمار موجود در کشور بسیار بیشتر خواهد بود، اما رئیس سازمان سرمایه‌گذاری آمار اعلامی خود را سرمایه‌گذاری قطعی عنوان کرده که به معنای ورود این حجم  از سرمایه به داخل کشور است .

 

در این رابطه بررسی‌ها نشان می‌دهد مطابق با گزارش آنکتاد ( کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) در خصوص میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور‌های جهان این رقم در ایران در سال 2021 رشد بیش از 6 درصدی یعنی 83 میلیون دلاری داشته و به 1 میلیارد و 425 میلیون دلار رسیده است.

 

خبرگزاری دولت در ابتدای سال جاری در گزارشی درباره سرمایه‌گذاری خارجی نوشته بود با استقرار دولت سیزدهم سه جلسه هیات سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ‌های 23 تیرماه 1400، 25 آبان ماه 1400 و هفتم تیرماه 1400 برگزارشده و در این جلسات تعداد 135 طرح به ارزش 5 میلیارد و 400 میلیون دلار تصویب شده است. جدای از اینکه جلسه نخست هیات سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به دولت قبل می‌شود همچنین ایرنا خبر داده در 10 ماه نخست سال 1400 حدود 340 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب شده یعنی وارد کشور شده و به صورت قطعی انجام شده است که از این رقم حدود 276 میلیون دلار آن در دولت سیزدهم و فقط 64 میلیون دلار در چهار ماهه نخست سال بوده است.

 

به نوشته آرمان ملی، با استناد به همین گزارش می‌توان به این نتیجه رسید که یا رقم 4 میلیون 800 میلیون دلاری باید از دی ماه تا اسفند ماه صورت گرفته باشد که تقریبا محال است یا باید بپذیریم رئیس سازمان سرمایه‌گذاری در آمار خود اشتباه کرده یا احتمالا تلاش داشته در آستانه هفته دولت عملکرد تیم اقتصادی و سازمان متبوع خود را پر رنگتر نشان دهد.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز