رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
  • الإثنين ۱۱ جماد أول ۱۴۴۴
  • 2022 Monday 5 December

قیمت دلار بازار آزاد از روز‌های ابتدایی سال جاری تا کنون حدود 07/ 20 درصد رشد داشته است. این در حالی است که قیمت این ارز در بازه زمانی 6 ماه نخست سال گذشته تنها حدود 11 درصد رشد را ثبت کرده بود.   به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی، نوسان سطح «انتظارات تورمی» را […]

قیمت دلار بازار آزاد از روز‌های ابتدایی سال جاری تا کنون حدود 07/ 20 درصد رشد داشته است. این در حالی است که قیمت این ارز در بازه زمانی 6 ماه نخست سال گذشته تنها حدود 11 درصد رشد را ثبت کرده بود.

 

به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی، نوسان سطح «انتظارات تورمی» را که ناشی از تحولات و نشست‌های سیاسی- دیپلماتیک در داخل و خارج از کشور بوده، می‌توان به عنوان سوخت تحرکات افزایشی نرخ دلار دانست.

 

از سوی دیگر در 6 ماه نخست سال جاری نهاد‌های بازار‌ساز نیز تلاش‌های چشم‌گیری در جهت مهار نرخ ارز داشتند که از جمله این تلاش‌ها می‌توان به افزودن گونه جدیدی از معاملات به فضای بازار ارز تهران اشاره کرد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آمریکا در معاملات روز‌های ابتدایی پاییز 1401 با حدود 150 تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پایانی هفته گذشته به رقم 31 هزار و 670 تومان رسید. اما برخلاف روند افزایشی نرخ دلار در روز‌های گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید در روز شنبه دوم مهر ماه با حدود 17 هزار تومان کاهش به رقم 14میلیون و 323 هزار تومان رسید.

 

از روز‌های ابتدایی سال جاری تاکنون نرخ دلار غیررسمی در معاملات بازار ارز تهران تحرکات افزایشی قابل توجهی را تجربه کرد. بر اساس بررسی‌های به‌عمل آمده از روند قیمت این ارز در روز‌های پایانی اسفند ماه سال گذشته نرخ هر برگ اسکناس آمریکایی در روز 27 اسفند سال 1400 در رقمی معادل 26 هزار و 250 تومان معامله شد.

 

این در حالی است که آخرین نرخ ثبت شده در شهریور برابر با 31 هزار و 520 تومان بوده است. با توجه به ارقام مذکور نرخ رشد دلار غیررسمی از ابتدای سال جاری تاکنون بالای 20 درصد بوده است. از سوی دیگر با بررسی عدد مذکور با شاخص بازدهی دلار در 6 ماه نخست سال گذشته مشاهده می‌شود که دلار در مدت مشابه حدود 9 درصد رشد بیشتری را ثبت کرده است.

 

در رصد سمت و سوی دلار باید گفت از روزهای انتهایی سال گذشته و با مطرح شدن گمانه‌هایی در زمینه بی‌نتیجه ماندن مذاکرات هسته‌ای وین، نرخ دلار در روندی افزایشی با شیبی نسبتا ملایم قرار گرفت.

 

 

در روز‌های پایانی اردیبهشت بود که با انتشار سیگنال‌های منفی قابل توجه در زمینه این نشست‌ها قیمت ارز به صورت هیجانی افزایش یافت و در همین دوره افزایشی بود که اسکناس آمریکایی در روز 22 خرداد در سقف تاریخی خود یعنی رقم 33 هزار و 150 تومان قرار گرفت. اما با شروع مجدد گفت‌وگو‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در تابستان مجددا قیمت دلار فرونشست کرد و در کانال 29 هزار تومانی به تعادل رسید.

 

به گزارش ایران مامن، به این ترتیب و در حالی که قیمت دلار در هفته نخست و پرتعطیلی مهر درجا می‌زند همچنان گشایش یا بن بست در مذاکرات هسته‌ای به عنوان اصلی‌ترین عامل افول و صعود بهای اسکناس خاکستری به شمار می‌آید؛ مذاکراتی که اخیرا وزیر امور خارجه اتریش به عنوان کشور میزبان اکثر نشست‌های هسته‌ای اظهار داشته پنجره فرصت برای توافق وین تقریبا بسته شده است.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز