رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • السبت ۱۰ صفر ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 18 September

در شرایطی که انتظار می‌رفت سرسختی تهران در زمینه برنامه هسته‌ای و ادامه غنی‌سازی بالای 60درصدی، منجر به قطعنامه شدیداللحن شورای حکام آژانس علیه ایران در روزهای پایانی تابستان شود، توافقی آسان غیرمنتظره میان دو طرف شکل گرفت.   واکنش دلار به شروع مجدد نظارت بازرسان و دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ریزش حدود 500 […]

در شرایطی که انتظار می‌رفت سرسختی تهران در زمینه برنامه هسته‌ای و ادامه غنی‌سازی بالای 60درصدی، منجر به قطعنامه شدیداللحن شورای حکام آژانس علیه ایران در روزهای پایانی تابستان شود، توافقی آسان غیرمنتظره میان دو طرف شکل گرفت.

 

واکنش دلار به شروع مجدد نظارت بازرسان و دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ریزش حدود 500 تومانی بود که باعث شد روز 21 شهریور را با 27 هزار و 250 تومان به پایان برساند.

 

ریزش بورس اما بسیار چشمگیرتر بود تا جایی که یکی از شدیدترین ریزش‌های امسال به میزان 40 هزار واحد ثبت شد و بر اثر آن شاخص کل کف مقاومتی 1.5 میلیون واحدی را از دست داد و به 1.490 رسید.

 

نکته جالب توجه درباره بازار سرمایه کشور ما که چنین روزهایی بیشتر به چشم می‌آید اینکه اخبار مثبت درباره روابط خارجی (به طور خاص مذاکرات هسته‌ای) به یکباره تاثیرات ریزشی برجای می‌گذارد و به عبارتی دیگر روندی متضاد با سایر کشورهای صاحب بورس معتبر را می‌پیماید. به همین خاطر صاحب‌نظران می‌گویند بورس در ایران به شکل دماسنجی معکوس برای اقتصاد عمل می‌کند.

 

 

بسیاری از کارشناسان، وجود هیجان کاذب میان سهامداران حقیقی را علت ریزش‌های بازار سرمایه در روزهای اخیر می‌دانند. این کارشناسان معتقدند، سهامداران از ترس تجربه سال 99 و افتادن در صف‌های فروش قفل شده، با هر منفی شدن شاخص کل، سعی می‌کنند پول خود را از بازار سرمایه خارج کنند.

 

از این منظر، در صورتی که روند خروج پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه ادامه داشته باشد، می‌تواند در آینده نزدیک تبعات سنگینی را برای بورس به همراه داشته باشد.

 

البته برای ریزش روز یکشنبه دلایل دیگری هم عنوان شده است از جمله نرخ‌گذاری دستوری سیمان جهت کاهش قیمت آن و تقاضا برای ساخت مسکن و استفاده از مصالح و میلگرد سیگنال منفی را به بازار تزریق کرده و از نگاه تحلیلگران این موضوع در بلندمدت آسیب جدی را به بازار وارد می‌کند.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبطحالت شب

حالت شب

نرخ ارز

آب و هوا