رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
  • الإثنين ۷ ربيع أول ۱۴۴۴
  • 2022 Monday 3 October
دنا

در حالی که قیمت در اکثر بازارها به خصوص بازار خودرو در سراشیبی سقوط قرار گرفته و بسیاری از خودروها کاهش بیشتر از 30 درصدی داشته‌اند و بر اساس آمار موجود قیمت دنا پلاس اتومات در بازار آزاد به زیر 450 میلیون تومان رسیده، شرکت ایران خودرو در اقدامی عجیب نه تنها قیمت 252 میلیونی […]

در حالی که قیمت در اکثر بازارها به خصوص بازار خودرو در سراشیبی سقوط قرار گرفته و بسیاری از خودروها کاهش بیشتر از 30 درصدی داشته‌اند و بر اساس آمار موجود قیمت دنا پلاس اتومات در بازار آزاد به زیر 450 میلیون تومان رسیده، شرکت ایران خودرو در اقدامی عجیب نه تنها قیمت 252 میلیونی را کاهش نداده بلکه با بالا بردن حدوده 40 میلیونی، قیمت تحویل تیرماه را به رقم نجومی-کهکشانی 291 میلیون تومان رسانده و داغ خریداران را تازه کرده است.

 

چندی قبل بود که رسانه‌ها از افزایش عجیب و غریب قیمت خودرو دنا پلاس اتومات توربو شارژ در بازار خبر دادند و حتی رقم‌های ششصد تا هفتصد میلیونی این خودرو در بازار آزاد مطرح شد.

 

در کنار طرح این ادعای تقریبا واهی و خیالی، بحث واگذاری این خودرو به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دنا پلاس اتومات را در بدو ورود به بازار تبدیل به سیاسی‌ترین اتومبیل این روزهای ایران کرد؛ ادعاهایی که البته خیلی زود مشخص شد در واقعیت مصداق چندانی نداشته و به نظر بسیاری از ثبت نام کنندگان این خودرو خبرسازی های مربوط به قیمت بالای این خودرو در بازار عمدتاً  بهانه ای برای قیمت گذاری بالای 250 میلیون تومان در کارخانه بوده است.

 

در همان مقطع برخی از خریداران به نقل از مسئولان ایران خودرو مدعی شده بودند که مسئولان ایران خودرو و حتی شورای رقابت با اشاره به قیمت بالای بازار آزاد این خودرو، رقم بالای 250 میلیونی کارخانه را توجیه و هرگونه اعتراضی را رد کرده اند.

اقدام اخیر در اعلام رقم 291 میلیونی ظلمی مضاعف در حق شهروندانی است که به خیال خودشان در طرح مشارکت در تولید با هدف حمایت از تولید ملی ثبت نام کرده بودند و حال احساس می کنند که نقره داغ شده اند.

 

این اختلاف حدوده 40 میلیونی در حالی است که این حواله داران دقیقا در یک زمان با حواله داران موعد تحویل بهار ثبت نام نموده اند. نکته بسیار عجیب دیگر اینکه شرکت ایران خودرو برای آن دسته از حواله داران موعد تحویل بهار 1399 که امکان تکمیل وجه با قیمت نهایی 252 میلیونی را نداشتند طرح تبدیل به هفت خودرو از جمله دنا پلاس ساده و پژو پارس اتومات گذاشته بود حال آنکه بررسی های خبرنگار ایران مامن نشان می دهد تا این لحظه شرکت ایران خودرو برای گذاشتن طرح تبدیل اقدام نکرده است؛ موضوعی که سرگشتگی و استیصال این شهروندان را با خود به همراه داشته و خیلی از حواله داران با انتقاد از اینکه دعوتنامه ها دقیقا همزمان با آغاز تعطیلی دو هفته ای بسیاری از مشاغل صادر شده از مسئولان خواسته اند به این اقدام ناعادلانه هم رسیدگی شود.

 

برخی از دارندگان حواله این خودرو مدعی شده اند روابط عمومی شرکت ایران خودرو در پاسخ به برخی از مشتریان که به خیال خودشان در لبیک به منویات رهبر انقلاب اسلامی و در سال جهش تولید در طرح حمایت از تولید کالای ایرانی شرکت کرده بودند گفته که اگر توان تکمل وجه خود را ندارند میتوانند مبلغ هشتاد میلیونی که خرداد 1398 به حساب شرکت واریز کرده اند را به همراه حدوده 15 میلیون سود دریافت نمایند و قرارداد را باطل کنند. این در حالی است که بر اساس شواهد و قرائن موجود در آن مقطع زمانی قیمت دلار حدوده 11 هزار تومان بوده است.

 

نکته پایانی آنکه اصلی ترین مطالبه این دسته از شهروندان حامی تولیدات داخلی  کاهش قیمت به همان قیمت تحویلی های موعد بهار 1399 است. گفتنی است گذاشتن طرح تبدیل به خودروهای ارزانتر ایران خودرو (نظیر آنچه برای موعد تحویل بهار اتفاق افتاد) برای آن دسته از افرادی که توان پرداخت مبلغ 190 میلون تومانی را ندارند دیگر خواسته به حق و منطقی این دسته از شهروندان است که به گمان خودشان در طرح حمایت از تولید ملی مشارکت نموده اند اما حالا احساس میکنند که نقره داغ شده اند. موضوعی که تنها با پیگیری مسئولان مربوطه میسر خواهد شد.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز