رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۳
  • 2021 Wednesday 20 October

ماجراهای مربوط به صید ترال چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشور که علاوه بر تبعات هولناک اکوسیستمی، بیکاری بسیاری از ماهیگیران وطنی را به دنبال داشت، در اواخر تابستان 99 به اوج خود رسید تا در نهایت با اعتراضات ساکنان استان‌های جنوبی و ورود دستگاه‌هایی مانند مجلس، قوه قضاییه و سپاه این صید متوقف شود.   […]

ماجراهای مربوط به صید ترال چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشور که علاوه بر تبعات هولناک اکوسیستمی، بیکاری بسیاری از ماهیگیران وطنی را به دنبال داشت، در اواخر تابستان 99 به اوج خود رسید تا در نهایت با اعتراضات ساکنان استان‌های جنوبی و ورود دستگاه‌هایی مانند مجلس، قوه قضاییه و سپاه این صید متوقف شود.

 

طی ماه‌های اخیر اما تور صیادی چینی‌ها گویا با هدف کسب اطلاعات از نواحی پیرامونی کشورشان به آب افتاده است. بر اساس گزارش تحقیقی جدید رادیو آسیای آزاد (RFA)،  یک شرکت وابسته به ارتش آزادیبخش چین (و فعال در حوزه شیلات) مشغول فعالیت‌های اطلاعاتی-جاسوسی در دریای جنوبی است.

 

رادیو آسیای آزاد (RFA) که از سوی آژانس رسانه جهانی (نهاد وابسته به دولت آمریکا) اداره می‌شود در گزارش خود با عنوان «Unmasking China’s Maritime Militia» تمرکز اصلی را بر فعالیت شرکت توسعه شیلات شهر سانشا متمرکز ساخته است. محل استقرار این شرکت و دامنه فعالیت آن عمدتاً جزیره هاینان در جنوبی‌ترین استان چین اعلام شده است.

 

بنابر این گزارش، شرکت توسعه شیلات شهر سانشا در فوریه سال 2015 تأسیس شده و موسسه ای دولتی است که عملیات ماهیگیری در دریای جنوبی را در مقیاس صنعتی انجام می دهد. با این حال رادیو آسیای آزاد با تجزیه‌وتحلیل داده های رسمی دولت چین از جمله سوابق شرکت ها و قراردادهایی که با اشخاص ثالث امضاء شده مدعی است کشتی های این شرکت تحرکاتی بسیار فراتر از فعالیت های ماهیگیری دارند و پرسنل این شرکت به عنوان بازوی یک نیروی مخفی موسوم به «شبه‌نظامیان دریایی شهر سانشا» عمل می کنند.

دفتر مرکزی شبه‌نظامیان دریایی سانشا سیتی در جزیره وودی (معروف به جزیره یونگ شینگ) بزرگترین جزیره دریایی چین جنوبی قرار دارد؛ جزیره ای که در سال 2013 با هدف محافظت از ادعاهای دریایی چین در منطقه پر مناقشه خود با مالزی، فیلیپین، تایوان، ویتنام و سایر کشورهای منطقه تأسیس شده است. گفته می شود که این گروه امروز با بیش از 100 شناور و نزدیک به 2 هزار شبه‌نظامی فعالیت های گسترده ای در منطقه دارد.

 

مسئله دیگری که در این گزارش بدان توجه شده اولویت استخدامی شرکت است که بیشتر پرسنل خود را از میان افراد مرتبط با ارتش آزادی‌بخش چین (PLA) یا افراد بازنشسته نظامی انتخاب می کند. تعدادی از قراردادهای این شرکت با افراد و گروه هایی امضاءشده که به‌نوعی با حوزه حفاظت از اسرار دولتی و بخش‌های اطلاعاتی-نظامی در چین ارتباط دارند.

 

ورای این‌ها رصد اطلاعات مرتبط با تردد کشتی های این شرکت نشان می دهد حداقل از دو کشتی ماهیگیری برای آزمایش سیستم های اطلاعات طبقه‌بندی‌شده، سیستم فرماندهی و ارتباطات استفاده شده است. گفتنی است دولت چین این گزارش را رد کرده و تکرار آن را تأیید و همراهی با اتهامات دولت فیلیپین در نظامی کردن منطقه از سوی پکن عنوان کرده است.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز

آب و هوا