رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
  • الإثنين ۷ ربيع أول ۱۴۴۴
  • 2022 Monday 3 October

گشایش پس از تعطیلی بازار سرمایه همراه شد با ریزش 23 هزار و 600 واحدی که کف 1.4 میلیونی را در هم شکست و شاخص کل را به یک میلیون و 384 هزار واحد تنزل داد.   نرخ دلار هم در روز دوشنبه سوم آبان نسبت به ابتدای هفته حدود 40 تومان کاهش یافت و […]

گشایش پس از تعطیلی بازار سرمایه همراه شد با ریزش 23 هزار و 600 واحدی که کف 1.4 میلیونی را در هم شکست و شاخص کل را به یک میلیون و 384 هزار واحد تنزل داد.

 

نرخ دلار هم در روز دوشنبه سوم آبان نسبت به ابتدای هفته حدود 40 تومان کاهش یافت و به 27 هزار و 562 تومان رسید.

 

اصلی‌ترین عاملی که این روزها کارشناسان در تبیین وضعیت نابسامان بازار سرمایه روی آن انگشت گذاشته‌اند فروش اوراق قرضه برای تامین منابع جاری است. در این باره «محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بازار کشش عرضه این حجم از اوراق  قرضه را ندارد، تصریح کرده اولین اقدام دولت در مدیریت بازار بورس باید جلوگیری از عرضه بیش از حد اوراق قرضه دولتی باشد.

 

برخی تحلیلگران هم می‌گویند از دلایل مهمی که در شکل‌دادن به شرایط بازار سهام در این روزها نقش مهمی دارد طول کشیدن مذاکرات برجام است.

 

عامل مهم دیگری که در ارتباط با افت بازار عنوان می‌شود قیمت‌گذاری دستوری است که دولت هر روز ابهامات بیشتری را در بازار ایجاد می‌کند. در دولت جدید نگاه به قیمت‌گذاری دستوری نه تنها کم نشده است بلکه شدت بیشتری یافته و بورس از این وضعیت  تاثیر منفی قابل‌توجهی گرفته است.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز