رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
  • الأربعاء ۱۹ محرم ۱۴۴۴
  • 2022 Wednesday 17 August

پس از شروع مذاکرات وین از روز پنجشنبه گذشته، رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های ایرانی و غربی نوشته‌اند چانه‌زنی‌های 2 طرف در 72 ساعتی «حساس» قرار دارد.   به گزارش ایران مامن، اطلاعاتی که درباره روند مذاکرات و مواضع دو طرف اصلی اختلافات یعنی جمهوری اسلامی ایران و آمریکا طی روزهای گذشته انتشار یافته، ابهاماتی […]

پس از شروع مذاکرات وین از روز پنجشنبه گذشته، رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های ایرانی و غربی نوشته‌اند چانه‌زنی‌های 2 طرف در 72 ساعتی «حساس» قرار دارد.

 

به گزارش ایران مامن، اطلاعاتی که درباره روند مذاکرات و مواضع دو طرف اصلی اختلافات یعنی جمهوری اسلامی ایران و آمریکا طی روزهای گذشته انتشار یافته، ابهاماتی را در این رابطه به وجود آورده است.

 

در این زمینه، «پولیتیکو» و «بلومبرگ» رسانه‌هایی بودند که خبر دادند تهران از خواسته‌های خود در زمینه خروج نام سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی عقب نشسته و دیگر اصراری برای گرفتن تضمین از آمریکا برای خارج نشدن از برجام ندارد.

 

بلومبرگ البته به نقل از دو مقام اتحادیه نوشته شکاف‌ها میان تهران و واشنگتن نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده و طرح 2 موضوع دیگر موجب شده تا موارد اختلاف به شش یا هفت مورد برسد.

 

«وال استریت ژورنال» اما گزارش داده که ایران درخواست حذف نام سپاه را کنار گذاشته اما همچنان خواستار دریافت تضمین قوی از آمریکایی‌ها است؛ موضوعی که «ایرنا» آن را رد کرده است.

 

 

در حالی که غربی‌ها از نرمش ایران سخن می‌گویند، پیش از شروع مذاکرات «جواد کریمی قدوسی» نماینده مشهد مدعی شده بود آمریکا «نرمش‌های اولیه خوبی» نشان داده است.

 

از سوی دیگر، امام جمعه موقت تهران تاکید کرده طرف‌های برجامی باید با شرایط ما کنار بیایند. به گفته «محمدجواد حاج علی اکبری» تیم مذاکره کننده با مواجهه و مدیریت عاشورایی باید از منافع کشور پاسداری کند.

 

در این زمینه اظهارات «حسین طائب» رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه خبرساز شد که گفته اگر چین و روسیه بتوانند منافع و امنیت ما را حاصل کنند، توافق را می‌پذیریم.

 

«میخائیل اولیانوف» نماینده پرحاشیه روس‌ها البته اظهار داشته که آمریکایی‌ها می‌خواهند اصلاحیه برجام را موضوع یک توافق جدید قرار دهند که این پذیرفتنی نیست.

 

پیش از این، یک منابع اسرائیلی به نقل از «رابرت مالی» مذاکره‌کننده ارشد آمریکا گفته بود «برجام مانند گربه‌ای است که ۹ جان دارد. در حال حاضر، جان نهمش هم از دست رفته، اما به زودی خواهیم دید که این گربه زندگی ابدی دارد یا نه. هیچ چیزی نمرده؛ هر دو طرف منافع آشکاری در دستیابی به توافق دارند.»

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز