رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱
  • الإثنين ۱۱ جماد أول ۱۴۴۴
  • 2022 Monday 5 December

پانزدهمین روز از اعتراضات و ناآرامی‌های مربوط به مرگ «مهسا امینی» برخلاف قبل در روشنایی روز شروع شد و آن طور که رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و کانال‌های خبری گزارش می‌دهند تا شامگاه ادامه یافت.   به گزارش «بی بی سی فارسی» اعتراضات ایرانیان خارج از کشور در 150 شهر تدارک دیده شد و 110 دانشگاه […]

پانزدهمین روز از اعتراضات و ناآرامی‌های مربوط به مرگ «مهسا امینی» برخلاف قبل در روشنایی روز شروع شد و آن طور که رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و کانال‌های خبری گزارش می‌دهند تا شامگاه ادامه یافت.

 

به گزارش «بی بی سی فارسی» اعتراضات ایرانیان خارج از کشور در 150 شهر تدارک دیده شد و 110 دانشگاه و موسسه آموزشی در شهرهای مختلف ایران هم با آن همراه شدند.

 

 

البته محیط دانشگاه‌ها شاهد تجمعات متقابل با معترضان به «حجاب اجباری» و مطالبه‌کنندگان دستگیرشدگان وقایع اخیر نیز بود.

 

 

پیرامون محیط های دانشگاهی در تهران و شهرهای دیگر هم تجمعاتی شکل گرفت که برخلاف داخل دانشگاه با خشونت همراه شد.

 

 

رسانه‌های خارجی همچنین بسته بودن مغازه‌ها در برخی مناطق کردستان و سیستان و بلوچستان و ناآرامی‌هایی از لاله زار تهران را به همراهی بازار با معترضان تعبیر کردند.

 

فراخوان تجمعات خارج از کشور از سوی انجمن قربانیان سانحه هواپیمای اوکراینی بود و پس از این فراخوان تشکل‌های دیگر سلطنت طلب، شورای مدیریت گذار و برخی دیگر از گروه‌های قومی معارض جمهوری اسلامی از آن حمایت کردند.

 

به گزارش ایران مامن، شکل و شمائل تجمعات روز نهم مهرماه از دید برخی تحلیلگران شالوده‌ریزی فرایندی نظیر اعتراضات «جلیقه زردها» در فرانسه به نظر می‌رسد؛ اعتراضاتی که از جنس اقتصادی و معیشتی در پاییز 2018 شروع شد، شنبه‌های هر هفته معترضان را در خیابان‌ها گرد هم می‌آورد و در ادامه مدلی شد تا از هلند و بلژیک تا لبنان و ترکیه هم به اشکالی پیاده شود.

 

از این منظر جلوگیری از فرسایش پتانسیل‌های اعتراضی و زنده نگه داشتن فضای ملتهب و غیرآرام در کشور و همزمان فرسودن توان دستگاه‌های سیاسی-امنیتی-انتظامی می‌تواند اصلی‌ترین هدفگذاری کسانی باشد که پیاده‌سازی مدل جلیقه‌زردها در ایران را دنبال می‌کنند.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبط

نظراتحالت شب

حالت شب

نرخ ارز