رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • السبت ۱۰ صفر ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 18 September
امیر عبدالله
روزها بر هاشمی رفسنجانی چگونه می گذرد؟ (45) به کوشش ناصر غضنفری

شب‌نشینی ولیعهد سعودی در منزل هاشمی

دوشنبه 17 آذر 1376/  7 شعبان 1418/ 8 دسامبر 1997 امروز از صبح تا شب، سران كشورهاى اسلامى وارد تهران مى‌شدند. آقايان سیدمحمد خاتمى و حسن حبيبى در فرودگاه مهرآباد مستقر شده بودند و از آنها استقبال مى‌كردند. من هم عمدتاً وقتم صرف ملاقات میهمانان خارجى شد. آقاى عمرو موسى، وزير امور خارجه مصر آمد. […]

دوشنبه 17 آذر 1376/  7 شعبان 1418/ 8 دسامبر 1997

امروز از صبح تا شب، سران كشورهاى اسلامى وارد تهران مى‌شدند. آقايان سیدمحمد خاتمى و حسن حبيبى در فرودگاه مهرآباد مستقر شده بودند و از آنها استقبال مى‌كردند. من هم عمدتاً وقتم صرف ملاقات میهمانان خارجى شد.

آقاى عمرو موسى، وزير امور خارجه مصر آمد. در مورد همكارى در مسایل فلسطين و عراق و تركيه و منطقه مذاكره داشتيم. درخواست داشت براى آرام كردن نيروهاى مجاهد مصرى – و به قول او تندروها- كمك كنيم و نيز براى جلوگيرى از همكارى تركيه با اسرایيل و گفت اميدى به رسيدن به اهداف مذاكرات با اسرایيل ندارند و براى خلع سلاح كشتار جمعى اسرایيل همكارى كنيم. اضافه كرد كه به آمريكا مى‌گويند، اگر اسرایيل خلع سلاح اتمى نشود، چگونه مى‌توانيم به ايران بگویيم مسلح نشود؛ اگر يك استثناء را بپذيريم نمى‌شود دومى را نپذيريم.

آقاى ژاك ديوف، ریيس فائو آمد. برنامه فائو را براى حمايت از توليد غذا در كشورهاى توسعه‌‏نيافته گفت كه مى‌خواهند تا سال 2015 نيمى از جمعيت دچار كمبود غذا را نجات دهند و من تأكيدكردم كه اين هدف، در صورتى قابل‏ دسترسى است ‏كه بتوانيد سرمايه و تكنولوژى را پشت سر اين هدف مقدس بسيج كنيد.

عصر آقاى [صفر مراد] نيازاُف، ریيس‏ جمهور تركمنستان آمد. ملاقات گرم و دوستانه‌اى بود. از كمك‌هاى من براى توسعه روابط تشكر كرد و گفت، همه مردم تركمنستان به من علاقه‌مندند. از مشكلات با روسيه براى فروش گاز گفت ‏كه چون مى‌خواهند ارزان بخرند و پول هم نمى‌دهند، مدتى است صدور گاز قطع شده و به زودى آقاى چرنومردين، [نخست ‏وزیر روسیه]، براى حل مشكل به عشق ‏آباد مى‌رود. از من تشكر كرد كه براى تقويت موضع او در مقابل روسيه، پيشنهاد خريد گازشان را داده‌ام. گفت مى‌توانيم از منطقه سرخس، منابع گاز را با خطوط لوله گاز ايران وصل‏ كنيم و گفت، آمريكا اصرار دارد كه لوله ‏گاز را از زير آب‌هاى بحرخزر به سوى آذربايجان و سپس به تركيه ببرند، ولى او مسير ايران را ترجيح مى‌دهد و به زودی با شركت شل،‌ قراردادي منعقد مى‌كنند.

نیازف
از من خواست كه سفرى به تركمنستان بروم كه بهتر بتوانم همه جاى كشور را ببينيم؛ با توجه به فراغت بيشتر فعلى. خواست‏ كه براى افتتاح تصفيه ‏خانه مرو كه ايران ساخته بروم.
درباره عمل جراحى قلب خود در آلمان توضيح داد كه هفت ساعت زير عمل بوده و دو رگ از سه رگ كاملاً بسته بوده و يكى نيمه باز و هنوز استخوان‌هاي سينه‌اش درد دارد و سيگار هم نمى‌تواند بكشد.

آقاى ياسر عرفات، رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین همراه جمعى از سران فلسطين از قبيل فاروق قدومى و هانى‌الحسن آمدند. ضعيف شده و لب و چانه‌اش لرزش پيدا كرده است. گفت، مذاكرات صلح به مشكل برخوردكرده و خوشحال بود كه به خاطر تخلفات اسرایيل از قرارها، اروپا براى اولين بار در مقابل اسرایيل موضع مخالف گرفته و کلینتون ریيس‏ جمهور آمريكا، نتانياهو، نخست‏ وزیر اسراییل را در سفر او به آمريكا نپذيرفت. اعراب هم موضع خوبى اتخاذ كرده‌اند كه نمونه‌اش تحريم اجلاس قطر بود.
گفت در سفر وزير امور خارجه آمريكا به اروپا و مذاكرات با دو طرف، نتيجه‌اى به‏ دست نيامد و در مدت يك ساعتى كه با خانم مادلین آلبرايت مذاكره مى‌كرده، نيم ساعت صرف اصرار او مبنى بر اعتراض به سفر عرفات به ايران شده و اضافه ‏كرد كه فكر مى‌كند، نيروهاى آمريكايى كه در منطقه جمع شده‌اند، هدف اصلی‌شان ايران است و نه عراق و خواست كه ما هوشيار باشيم.

بعد از نماز مغرب، خانم حسينه ماجد، نخست‏ وزير بنگلادش آمد. از اوضاع كشورش پرسيدم. گفت، به خاطر قرارداد آشتى كه با شورشيان كشورش بسته، چند حزب مخالف اعلان اعتصاب و مخالفت كرده‌اند، ولى به جایى نمى‌رسند و مردم كشورش راضی‌اند. خواست كه به كارگران بنگلادشى كه در ايران كار مى‌كنند جواز رسمى كار بدهيم كه گفتم، با توجه به فراوانى افاغنه و عراقى‌ها در ايران، مشكل است كه اين باب را باز كنيم.

آقاى امير عبدالله وليعهد عربستان و پسرش و وزير امورخارجه‏‌اش و جمعى از شاهزادگان و وزرا آمدند. مقدارى مذاكرات متفرقه درباره كنفرانس و…كرديم. سپس از بخش‌هایى از كاخ مرمر بازديد كردند؛ مخصوصاً اتاق خاتم برايشان جالب بود، مثل بقيه میهمانان كه همگی تحسين می‌‌كردند. سپس براى شام، با هم به خانه ما آمديم. قبلاً توسط سفير، پيغام داده بودكه مايل است، شام در منزل ما باشد.

در مسير و در خانه مذاكرات زيادی دربارة حج و عُمره و اوپك و كنفرانس و دولت آقاى خاتمى و رهبرى و وضع جسمی آقاى فهد و اوضاع طبيعى عربستان و ايران و سفر من به حج يا عُمره داشتيم. سپس ملاقاتى با اعضای خانه ما داشت؛ در سفر حج آنها قبلاً آشنا شده‌اند. عفت دعوت كرد كه همسرش، خانم اُم‏فيصل، به ايران سفر كند و گفت در گذشته به شدت مخالف تشكيل كنفرانس در ايران بوده و در اثر مذاكرات من، تغيير عقيده داده و حمايت كرده است.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1376

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبطحالت شب

حالت شب

نرخ ارز

آب و هوا