رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

سال 2021 سران آژانس ارتباطات الکترونیک بریتانیا (GCHQ) و آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) هفتاد و پنجمین سالگرد همکاری مشترک خود را جشن گرفتند.   بنابر ادعای رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا به جهت پیشرفت مستمر دنیای مدرن دیجیتال و عدم محدودیت تهدیدهای جدید به مرزهای بین المللی، فقدان این همکاری قابل تصور نخواهد بود. […]

سال 2021 سران آژانس ارتباطات الکترونیک بریتانیا (GCHQ) و آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) هفتاد و پنجمین سالگرد همکاری مشترک خود را جشن گرفتند.

 

بنابر ادعای رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا به جهت پیشرفت مستمر دنیای مدرن دیجیتال و عدم محدودیت تهدیدهای جدید به مرزهای بین المللی، فقدان این همکاری قابل تصور نخواهد بود. این همکاری به ما کمک کرده با ارائه اطلاعات مورد نیاز رهبران، آمریکا و انگلستان امن تری داشته باشیم.

 

سایت اداره ارتباطات الکترونیک بریتانیا نیز به مناسبت این همکاری بخشی از خاطرات اولین رئیس این نهاد اطلاعاتی در رابطه با آغاز این همکاری را منتشر کرده و نوشته است: در دوره ای که تهدید آلمان نازی در اوج خود قرار داشت افسرانی از دو طرف ملاقات و برای مقابله با آن تهدید جهانی موافقتنامه همکاری امضاء کردند.

امروز ذیل اتحادی که بین دو طرف شکل گرفته حجم عظیمی از اطلاعات مبادله می شود و برنامه های متنوع و مشترکی برای تجریه و تحلیل و شکست کدهای مخفی تعریف شده است. استمرار این همکاری نیز حائز اهمیت بوده و همواره به ارتقاء توان دو طرف منتهی شده است.

 

آغاز همکاری دو نهاد اطلاعاتی به دوره جنگ جهانی دوم و سال 1946 باز می گردد. در این رابطه وجود ارزش های مشترک به این همکاری و قوام داده است. از بعدی دیگر همکاری و مشارکت دو طرف به عنوان هسته شکل گیری سازمان جاسوسی «پنچ چشم» بوده که با الحاق کشورهای کانادا، نیوزلند و استرالیا تقویت  شده است.

 

در توصیف اتحاد شکل گرفته اعضاء مدعی اند توان آنها از اتحاد موجود (توان پنج کشور) فراتر رفته است. این ادعا تا حدود زیادی واقعیت دارد و رابطه سازمان «پنج چشم» یکی از جامع ترین اتحادهای جاسوسی شناخته شده در تاریخ است.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبطحالت شب

حالت شب

نرخ ارز

آب و هوا