رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی ایران ‎مامن

iranmaeman


  • شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • السبت ۱۰ صفر ۱۴۴۳
  • 2021 Saturday 18 September

وضعیت این روزهای گمرک شبیه قیفی بزرگ اما تقریبا مسدود است.   در روزهایی که برخی دامداران به دلیل گرانی خوراک‌ دام‌هایشان و به نشانه اعتراض، آن‌ها را در وضعیت آبستن سربریدند، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت ۳.۴ میلیون تُن نهاده دامی در انبارهای گمرک بندر امام خمینی در حال کپک زدن است. […]

وضعیت این روزهای گمرک شبیه قیفی بزرگ اما تقریبا مسدود است.

 

در روزهایی که برخی دامداران به دلیل گرانی خوراک‌ دام‌هایشان و به نشانه اعتراض، آن‌ها را در وضعیت آبستن سربریدند، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت ۳.۴ میلیون تُن نهاده دامی در انبارهای گمرک بندر امام خمینی در حال کپک زدن است.

 

بحران گمرکی همچنان پابرجا است. برای ترخیص محموله ۱۰۰۰ تُنی مرغ وارداتی در بندر شهید رجایی هرمزگان رئیس کل دادگستری استان مستقیما وارد عمل می‌شود.

 

از اقلام درشت تا ریز مثل تجهیزات ورزشی کاروان المپیکی در گمرک مسدود می‌شود تا اوضاع نابسامان این نهاد بیش از هر زمانی به چشم بیاید.

پرسش مهم این است که در گمرک چه خبر است؟ بعضی می‌گویند طی ماه‌های اخیر به دلیل کاهش فشار تحریم‌ها، تورم واردات به خصوص در کالاهای اساسی شکل گرفته است.

 

واقعیت دیگر اینکه تجهیزات بنادر ناکافی است و فرایند تخلیه با کندی انجام می‌گیرد و توسعه‌ای هم به دلیل تحریم‌ها در این بخش انجام نشده است.

 

به این موضوع باید به مشکلاتی نظیر صرفه‌نبودن کرایه‌های حمل و نقل برای بسیاری از کامیونداران را اضافه‌کرد که فرایند بارگیری را مختل می‌کند.

 

به گزارش ایران مامن، سامانه گمرک خود داستانی جداگانه دارد و به گفته برخی از مراجعه‌کنندگان روزانه حداقل سه‌بار دچار قطعی می‌شود.

 

نکته دیگر اینکه عملکرد نهادهایی مثل بانک مرکزی مشکلات را پیچیده‌تر می‌کند. به عنوان مثال در مورد نهاده‌های دامی بانک مرکزی موظف به ارائه دلار 4200 تومانی است. اما واردکننده تا این دلار را از بانک مرکزی نگیرد به دلیل بی‌اعتمادی اقدام به ترخیص نمی‌کند.

 

به این ترتیب، مجموعه‌ای از عوامل از بوروکراسی افراطی تا توسعه‌نیافتگی، نبود منابع ارزی، تحریم‌ها و … فاجعه‌ای گمرکی را رقم زده است.

آیا این محتوا را می پسندید ؟!
بله
تقریبا
خیر

اخبار مرتبطحالت شب

حالت شب

نرخ ارز

آب و هوا