تاریخ انتشار : جمعه 26 دی 1399 - 22:32
کد خبر : 4781

دفاع روحانی از خاتمی در مجلس و نگرانی‌های ناطق نوری از سخنرانی رهبری

دفاع روحانی از خاتمی در مجلس و نگرانی‌های ناطق نوری از سخنرانی رهبری

پنج‌شنبه ۲۵ دى ۱۳۷۶/ ۱۶ رمضان ۱۴۱۸/ ۱۵ ژانویه ۱۹۹۸ تا عصر به مطالعه پرداختم. بولتن‌ها، اخبار، احکام حج و داستان اصحاب کهف را همراه با داستان افسانه‌اى هفت که بعضى‌ها مى‌خواهند آنها را یکى بدانند. افطار آقاى ناطق نورى رییس مجلس در منزل میهمانم بودند. دو ساعتى با هم درباره مسایل مهم کشور، مشکلات

پنج‌شنبه ۲۵ دى ۱۳۷۶/ ۱۶ رمضان ۱۴۱۸/ ۱۵ ژانویه ۱۹۹۸

تا عصر به مطالعه پرداختم. بولتن‌ها، اخبار، احکام حج و داستان اصحاب کهف را همراه با داستان افسانه‌اى هفت که بعضى‌ها مى‌خواهند آنها را یکى بدانند.

افطار آقاى ناطق نورى رییس مجلس در منزل میهمانم بودند. دو ساعتى با هم درباره مسایل مهم کشور، مشکلات بودجه در سال آینده ‏که عملاً سهم قابل‏ توجهى به سازندگى و عمران نخواهد داد و رکود و بیکارى هم در پى خواهد داشت و مشکلات رهبرى را‏ که با برخورد دفترشان و بعضى از تصمیمات، باعث فاصله‎گرفتن ایشان از مردم میانه [اقشار متوسط] و افکارعمومى مى‌شود و عملاً ولایت‏ فقیه در مخاطره قرار مى‌گیرد، و مشکلات انتخابات آینده مجلس ششم که با سیاست فعلى، جهت افکار عمومى در جهت رهبرى و نظام نیست صحبت‏ کردیم. برای راه علاج، مطرح شد که پیشنهاد شود، سیاستى در پیش گرفته شود تا آرای میانه را با خود داشته باشد و احتمالاً با طرح برنامه دفاع از توسعه سازندگى، افکار نیروهاى مدیر و مدبر و کارساز را جذب خواهد کرد.
آقاى ناطق، اطلاع داد که امروز در مجلس، در مقابل نمایندگانى که براى حمایت از رییس ‏جمهور امضا جمع مى‌کردند، جمع دیگرى از نمایندگان، براى تأیید نظرات رهبرى در مقابل آمریکا، امضا جمع مى‌کردند که شاید باعث شود که هر دو را مسکوت‏ گذارند. گفت، آقاى حسینى، نماینده تایباد، متصدى گرفتن امضای حمایت بوده. با اینکه از گروه آقاى ناطق است و آقاى ناطق به او گفته که پیگیرى نکند. گفت، خودش به خاطر گله‌اى که از بعضى‌ها دارد، بنا ندارد در انتخابات آینده مجلس ششم شرکت کند.
آقاى ناطق فکر مى‌کند که آقاى حسن روحانى، جریان امضاى نامه نمایندگان به نفع آقاى خاتمى را اداره مى‌کند و به پیشنهاد همکارى با ایشان، براى فعال و هماهنگ‏ کردن دو جناح راست و میانه، نظر مساعدى ندارد. گفت، چند بار خواسته با رهبرى مسایل مهم فوق را در میان بگذارد، ولى ایشان راه نداده‌اند و بحث را بسته‌اند؛ از من انتظار دارد پیگیرى کنم.
خبر داده شده که رهبرى بناست، فردا نماز جمعه را اقامه کنند و بنا دارند، ضمن حفظ حیثیت آقاى خاتمى، برخورد شدیدى با آمریکا و مسأله مذاکره و رابطه با آمریکا داشته باشند.

 

جمعه ۲۶ دى ۱۳۷۶

در منزل بودم. وقت به مطالعه گذشت و استماع داستانى ‏که عفت نوشته است. امروز آیت‌الله خامنه‌اى، نماز جمعه را اقامه کردند و به آمریکا حملات سختى کردند و فکر مذاکره و رابطه با آمریکا را شدیدتر از گذشته محکوم‏ کردند؛ به خاطر تبلیغاتی ‏که در داخل و خارج، بعد از مصاحبه آقاى خاتمى، در خصوص کوتاه‏ آمدن ایران شده است. گرچه ملاحظه رییس ‏جمهور را نمودند، اما معلوم است که در حقیقت به قصد جلوگیرى از اقدامات تشنج‏ زدایى با آمریکا، این صحبت‌ها ایراد شده و قاعدتاً تفسیرهاى داخلى و خارجى آن را حمل بر اختلاف رهبرى و رییس‏ جمهور خواهند کرد.
دیشب آقاى ناطق هم نظر داشت‏ که مخالفت رهبرى با نرمش در مقابل آمریکا، باعث مى‌شود که بخشی از مردم بگویند، رهبرى نمى‌گذارند وضع سیاست خارجى درست شود و مشکلات کشور حل بشود و جناح چپ هم روى آن تبلیغ مى‌کنند و به همین دلیل مصلحت نمى‌دانست که رهبرى مطلبی بگویند. گفت، دیروز که براى نماز جماعت، همراه آقاى علی‏‌محمد بشارتى، وزیر سابق کشور، به حسینیه جماران رفته بودند، آقاى بشارتى به رهبرى گفته، نظر هواشناسى این است که هواى جمعه سرد است و بهتر است شما تردید براى اقامه جمعه داشته باشید و ایشان جواب داده‌اند، لباس بیشتر مى‌پوشیم!! اولین خبر انعکاس خارجى صحبت امروز نماز جمعه رهبرى از خبرگزارى فرانسه بود که آن را مخالفت صریح با افکار آقاى سیدمحمد خاتمى رییس ‏جمهور تلقى‎کرده‌اند.

 

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مداد مشکی

کسب‌وکار
تبلیغات