تاریخ انتشار : دوشنبه 6 مرداد 1399 - 13:12
کد خبر : 1454

دماوند وقفی نبود اما جنگل هیرکانی وقفی درآمد

دماوند وقفی نبود اما جنگل هیرکانی وقفی درآمد

همشهری آنلاین دیروز در خبری نوشت:  «در آخرین جلسه شورای ‌عالی قضایی، رئیس سازمان ثبت اسناد از ثبت سند برای قله دماوند و ۱۸هزار هکتار اراضی کوهپایه‌ای آن خبر داد، اما پیگیری‌های همشهری حاکی از آن است که ظاهرا سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی

همشهری آنلاین دیروز در خبری نوشت:  «در آخرین جلسه شورای ‌عالی قضایی، رئیس سازمان ثبت اسناد از ثبت سند برای قله دماوند و ۱۸هزار هکتار اراضی کوهپایه‌ای آن خبر داد، اما پیگیری‌های همشهری حاکی از آن است که ظاهرا سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است.»

به گزارش ایران مامن از روزنامه خراسان، انتشار این خبر خیلی زود با یک موج در فضای مجازی مواجه شد و برای همه سوال بود که یعنی چه؟ در میان تمامی واکنش ها، معصومه ابتکار معاون فعلی امور زنان رئیس جمهور که سال های زیاد نفر اول محیط زیست کشور بوده است، در توئیتی نوشت: «اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال۱۳۸۱طی مصوبه شماره ۲۲۱مورخ ۲۱خرداد۱۳۸۱شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. اثر طبیعی ملی عالی ترین رده حفاظتی است که بر اساس قانون هیچ گونه امکان واگذاری یا بهره برداری ندارد.»

 

اوقاف چه گفت؟

در پی انتشار این خبر سازمان اوقاف در واکنش به این خبر صریحا اعلام کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه خبر اخذ سند وقفی برای بخشی از کوه دماوند را قویا تکذیب می‌کند. «مع الاسف بدون تحقیق و تدقیق و رعایت جوانب حرفه‌ای حوزه اطلاع رسانی، اخیرا خبری توسط برخی از رسانه ها منتشر شده مبنی بر این که برشی از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت شده است. این در حالی است که کوه دماوند  جزو اراضی انفال است و  منطقا طبق قاعده فقهی لا وقف الا فی ملک قابلیت ملکیت و به تبع آن وقف شدن را ندارد.

انتشار این خبر مصداق بارز تشویش اذهان عمومی است که معمولا از سوی رسانه های خارجی به چنین اخبار کذبی دامن زده می شود. ضمنا به منظور تنویر افکار عمومی یادآوری این نکته ضروری است که موقوفه ملار مربوط به قریه و مراتع ملار است که تاریخچه آن به حدود ۹۰ سال پیش بازمی‌گردد.

به دلیل این که این موقوفه به تملک پهلوی اول درآمده بود در سال ۱۳۲۳ در دادگاه به وقفیت برگشته و در سال ۱۳۷۴ نیز در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور وقفیت پلاک ۶۸و ۶۹ اصلی بخش  ۷ لاریجان محرز گردیده و متعاقبا در سال ۱۳۸۴پس از طی تشریفات قانونی ثبت املاک، پلاک های فوق به نام موقوفه بر اساس قوانین موضوعه کشور تثبیت شده است لذا این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است و به هیچ وجه شامل خود کوه دماوند نمی شود.»

 

خبر به دنبال خبر

با تکذیبیه سازمان اوقاف و با این امید که گزارش برخی رسانه ها غیر واقعی بوده است،   اما ما در کشاکش این گزارش بودیم که خبر دیگری از همین جنس منتشر شد. اما این بار ماجرای فردی است که پس از ۲۰ سال پیگیری توانست ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی (معادل ۵۱۸۵ زمین فوتبال) را که به عنوان میراث جهانی بشر ثبت شده‌اند به نام خود کند. این فرد توانسته پس از چند مرحله رفت و برگشت حکم و اعتراض به آن، سرانجام از شعبه ۱۱ دادگاه استان مازندران رای را به نفع خود اخذ و دادگاه را متقاعد کند که این بخش از جنگل موقوفه و دارای متولی شخصی است.

این درحالی است که سازمان جنگل ها به شدت به این رای معترض و رئیس آن گفته است: «بر اساس ماده یک قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع، اسنادی که برای اراضی جنگلی و مرتعی پیش از تصویب این قانون (سال ۱۳۴۱) صادر شده، باطل است. چون مثل این است که کسی بخواهد بخشی از دریای خزر را وقف کند که چنین چیزی از نظر قانون و شرع ممکن نیست»

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مداد مشکی

کسب‌وکار
تبلیغات