من کیستم؟

من کیستم؟

ما معادل ویلا‌، ماشین، مدرک تحصیلی، شغل، ظاهر، فرزندان، ازدواج یا ایل و تبارمان نیستیم. خود، چیزی درون ماست که می‌تواند از کارش اخراج شود، بی‌خانمان شود، عزیزانش بمیرند، در وطنش چون بیگانگان اسیر شود یا از وطنش چون آوارگان و جنگ‌زدگان بگریزد؛ اما شخصیتش را از دست ندهد. اما سر پا بایستد. اما رنج‌هایش را در آغوش بکشد. چرا که این رنج‌ها متعلق به این هسته‌ی قدرتمند است.

سه گانه های هیتلر
دکتر حسن سلامی

سه گانه های هیتلر

در کل چنین می نماید که گویی عقل، قوه ای است که فقط در مورد انسان های معمولی فعال است ولی وقتی نوبت به آن شاخه ای از موجودات می رسد که به «دیپلمات» شهرت دارند پاک غیب اش می زند!

مُفتّش بزرگ
دکتر حسن سلامی

مُفتّش بزرگ

مفتش بزرگ، تاب آزادی ندارد و از اضطرابی که ملازم آزادی است می گریزد و فضای به ظاهر امن یک ایدیولوژی و جهان بینی جزمی را بر هوای تازه ی جهان آزاد ترجیح می دهد

اقتصاد و اخلاق
دکتر حسن سلامی

اقتصاد و اخلاق

تنظیم اقتصاد جامعه وظیفه حکومت است و نهج البلاغه، حاکم اسلامی را مسوول فقر و گرسنگی هر انسانی ولو در دورترین نقاط قلمرواش می داند

عبرت‌های اسیران آمریکایی برای جامعه ایرانی

عبرت‌های اسیران آمریکایی برای جامعه ایرانی

هنگامی‌که افراد یک جامعه به بهانه‌های مختلف نسبت به‌هم بی‌اعتماد شوند، یا جایی که بتوان تفاوت‌های طبیعیِ بین اقشار، مشاغل، عقاید و اقوام را چنان عظیم جلوه داد که هیچ قرابت و محبتی را با هم احساس نکنند به حالت سلاح نهایی رسیده‌ایم.

وقاحت سیاسیون و دلیل اصلی آن

وقاحت سیاسیون و دلیل اصلی آن

علت برخی اظهارات سیاسیون را می‌توان در یک کلمه ساده و عامیانه جست‌وجو کرد که به راحتی اوضاع آنان را توصیف کند: «شکم سیری»

قَوام؛ قِوام زندگی

قَوام؛ قِوام زندگی

واقعیت این است که ما آدم ها به اینجا به این کره خاکی قدم می گذاریم بدون این که خیلی از ما دلیل به دنیا آمدن خود را بدانیم. یک زندگی کوتاه را تجربه می کنیم و پیش از این که درست و حسابی از چیزی سر در بیاوریم مجبوریم غزل خداحافظی را بخوانیم.

مداد مشکی

کسب‌وکار
تبلیغات